Σημαντικές

2-0 η Λαμία τον Παναιτωλικό! Τον «καθάρισε» με Βιγιάλμπα, Μπιανκόνι

Η Λαμία επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League. Οι γηπεδούχοι που σκόραραν με τους Βιγιάλμπα (29’) και Μπιανκόνι (78’) έφτασαν τους 30 βαθμούς, ενώ οι Αγρινιώτες με 17 παρέμειναν στην προτελευταία θέση.

Η Λαμία μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή της μπάλας και αφού άντεξε στις αντεπιθέσεις του Παναιτωλικού δεν άργησε να ανοίξει το σκορ. Στο 29΄ ο Αραβίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας και έβγαλε την… ασίστ στον Βιγιάλμπα, με τον Αργεντινό να μη δυσκολεύεται από το κέντρο της περιοχής και σε κενή εστία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν το ρυθμό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και δεν αγχώθηκαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η καλά στημένη άμυνά της Λαμίας έδωσε τέλος σε κάθε του προσπάθεια. Στο 78΄, μάλιστα, ο Μπιανκόνι, δύο λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, «σφράγισε» τη νίκη για τους γηπεδούχους με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή.

Χωρίς εκπλήξεις και ευκαιρίες κύλησαν τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να μπαίνει με το δεξί στα πλέι άουτ.

Λαμία – Παναιτωλικός 2-0 (ΕΡΤ Sports)

Γκολ: 29′ Βιγιάλμπα, 78′ Μπιανκόνι

Κίτρινες κάρτες: Σκόνδρας, Μπουλούλης – Ντάουντα, Μαλής

Κόκκινες κάρτες: –

Λαμία (Μάντζιος): Κάχριμαν, Βάντερσον, Αντέτζο, Βύντρα, Σκόνδρας, Νιασέ (76′ Δημούτσος), Βασιλόγιαννης (76′ Μπιανκόνι), Μπεχαράνο (87′ Πλιάτσικας), Βιγιάλμπα (55′ Μπουλούλης), Αραβίδης (55′ Καραμάνος), Ρόμανιτς.

Παναιτωλικός (Χάβος): Φερνάντες, Μάρτιν (72′ Λουσέρο), Μαλής, Τζανακάκης, Σίεστεντ (46′ Λιάβας), Τσιγγάρας (72′ Αριγίμπι), Ρόσα, Μουνιέ (72′ Μπαΐροβιτς), Άλβαρες, Ντάουντα (83′ Ντουάρτε), Ντίας.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα φετινά playout η Λαμία καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-0 του Παναιτωλικού ο οποίος ήθελε να πάρει το διπλό προκειμένου να μην μείνει την προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δραστήρια το παιχνίδι και είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Από την άλλη η Λαμία είχε τις στιγμές της στο ματς και ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Αραβίδης με ωραία κίνηση στην πλάτη της άμυνας έγινε αποδέκτης της μπάλας και αφού πρώτα μπήκε στη μικρή περιοχή πάσαρε στον Βιγιάλμπα, ο οποίος πλάσαρε για το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι όπως ήταν αναμενόμενο είχαν την κατοχή της μπάλας μιας και οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο θέλοντας να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου με αποτέλεσμα να σπαταλά τις ευκαιρίες της. Με τα λεπτά να κυλούν υπέρ της Λαμίας, η ομάδα του Άκη Μάντζιου «κλείδωσε» τη νίκη στο 78′.

Ο Μπεχεράνο έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Μπιανκόνι από κοντά χρίστηκε σκόρερ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Με αυτή τη νίκη οι Φθιωτοί έπιασαν την ΑΕΛ στους 30 βαθμούς, ενώ από την άλλη οι Αγρινιώτες παρέμειναν στην προτελευταία θέση η οποία οδηγεί σε μπαράζ με τον δεύτερο της Super League 2.