Σημαντικές

Μεγάλη νίκη για τη Λαμία στο ΔΑΚ : ΛΑΜΙΑ-ΟΦΗ 2-1! (video)

Με τον καλύτερο τρόπο  «έκλεισε» για την ομάδα  της Λαμίας ο πρώτος  γύρος του πρωταθλήματος. Η νίκη με ανατροπή  στο σκορ   το απόγευμα της Κυριακής  στο  ΔΑΚ κόντρα στον ΟΦΗ είναι νίκη …σωτηρίας (2-1) όχι μόνο για τους τρεις πολύτιμους βαθμούς – η Λαμία έφθασε στους 17-   αλλά και για την εμφάνιση της ομάδας   ιδιαιτέρα στην επανάληψη που  αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον   και είναι συνέχεια πολύ καλών εμφανίσεων το τελευταίο  διάστημα… Η Λαμία παρέμεινε αήττητη για πέμπτη αγωνιστική   !

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο σκορ στο 19΄με πέναλτι –γκολ του Ναμπί  0-1( ο σκόρερ αποχώρησε τραυματίας ,μετά την εκτέλεση του πέναλτι) και η Λαμία ισοφάρισε  στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Τουράμ 1-1 , πέναλτι που κέρδισε ο Αντρέας Βασιλόγιαννης σε μαρκάρισμα του Κοροβέση(  ο διαιτητής Γκορτσίλας όπως και στο πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε ο ΟΦΗ   έκανε χρήση του VAR)

Το γκολ της νίκης πέτυχε στο 59΄ο Δημούτσος με σουτ μέσα από την περιοχή …2-1 ύστερα από ενέργεια του Καραμάνου από αριστερά  και παράλληλη σέντρα .

Δεν ξεκίνησε καλά …..

Κάτι η κρισιμότητα του αγώνα, κάτι η πολύ καλή παρουσία του ΟΦΗ η Λαμία δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι  . Ο ΟΦΗ πήρε πρωτοβουλίες ,  έλεγχε τον χώρο του κέντρου   και στο 19΄προηγήθηκε στο σκορ : Ο Μάνος ανατράπηκε από τον γκολκίπερ της Λαμίας Θεοδωρόπουλο , ο Γκορτσίλας  συμβουλεύτηκε το VAR και παρ όλο που ο βοηθός είχε σηκώσει την σημαία του υποδεικνύοντας τον Μάνο ως οφ σάιντ υπέδειξε το πέναλτι. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Ναμπί   νίκησε τον  Θεοδωρόπουλο και άνοιξε το σκορ 0-1 δίνοντας προβάδισμα στους Κρητικούς . Με την εκτέλεση όμως τραυματίστηκε – υπέστη θλάση –  και αποχώρησε από το παιχνίδι  δίνοντας την θέση του στον Στάικο .

Από το σημείο και αυτό και  έπειτα η Λαμία αντέδρασε μπήκε στο παιχνίδι και η ροή του αγώνα άλλαξε.

Ο τεχνικός της  Λαμίας απέσυρε από το παιχνίδι τον Τιρόνε και πέρασε τον Άντρου Βασιλόγιαννη . Αλλαγή κατά την γνώμη μας «κομβική» στην εξέλιξη του παιχνιδιού ….

Μάλιστα ο Βασιλόγιαννης στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου κέρδισε και το πέναλτι από το μαρκάρισμα του Κοροβέση στο 45΄, πέναλτι που ο διαιτητής Γκορτσίλας    καταλόγισε μιλώντας στο VAR   με τον Κομίνη και βλέποντας την φάση .

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τουράμ νίκησε τον Σωτηρίου και 1-1 ! Καθοριστικό γκολ σε κρίσιμο σημείο για την εξέλιξη του αγώναΔική της η επανάληψη….

Η Λαμία ήταν  η ομάδα  που ήταν καλύτερη στο γήπεδο στα 45΄του δευτέρου ημιχρόνου απέναντι σε ένα ΟΦΗ που είχε χάσει τον αγωνιστικό του προσανατολισμό .

Η ομάδα  του Μάντζιου έδειχνε ότι ήθελε περισσότερο  το παιχνίδι .Ξεκίνησε πιο δυνατά  και κατάφερε να βρει το γκολ στο 59΄:Ο Καραμάνος  ξέφυγε  από αριστερά έβγαλε την παράλληλη σέντρα έδιωξαν λανθασμένα  οι αμυντικοί  και ο Δημούτσος που βρήκε την μπάλα στο ύψος του  πέναλτι με δυνατό διαγώνιο σουτ την έστειλε στα  δίχτυα κάνοντας το 2- 1   και δίνοντας  το προβάδισμα στην ομάδα του μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς .

Η ψυχολογία άλλαξε , ήταν υπέρ των γηπεδούχων , ο κόσμος μπήκε στην «εξίσωση» και η ΛΑΜΊΑ  έκανε  πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο δημιουργώντας και άλλες ευκαιρίες για γκολ  με κορυφαία την φάση του  81΄με το σουτ του Τουράμ .

ΟΙ Κρητικοί δεν είχαν απάντηση στην πίεση των γηπεδούχων και έδειχναν να έχουν παρασυρθεί στον ρυθμό τους  .Το τελικό 2-1 κρίνεται δίκαιο.

Η Λαμία συνέχισε τις καλές της εμφανίσεις , δείχνει ότι βρίσκεται σε «καλό φεγγάρι» και κερδίζει και παίχτες από τον παγκο όπως ο Βασιλόγιανης που άλλαξε την ροή του παιχνιδιού .

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκαρντοβέλι, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Τουράμ, Ταϊρόν (36΄Βασιλόγιαννης), Καραμάνος, Σκόνδρας

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Σακόρ, Χουάν Νέιρα, Μάνος, Ναμπί(19΄Στάικος), Λισάντρο Σεμέδο, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Κοροβέσης, Μπράουν